چگونه در مرخصی گرفتن موفق باشیم؟ مهمترین نکات مرخصی گرفتن

 

 

در این مقاله به شما بهترین راه های گرفتن مرخصی از رئیس و مدیرتان را بیان می کنیم.

 

با توجه به اهمیتی که شغل هایی مثل منشی گری و یا مسئول دفتر در شرکت و اداره ها دارند و همچنین نیاز مبرم و حیاتی که مدیر به وجود این افراد در شرکت دارد در خواست کردن مرخصی یک امر بسیار سخت و گاهی ناشدنی خصوصاً برای افراد کمرو و خجالتی تبدیل شده است. اما چگونه می توانیم در این شغل های حساس هم با کمال آرامش درخواست مرخصی بکنیم!

 

 پیشنهاد ۱: آموزش حضوری (در محل کار شما و مجموئه ما _ تمام نقاط کشور) >>> همین حالا تماس بگیرید!

برای شرکت در دوره VIPآموزش منشی گری و مسئول دفتر اینجا کلیک کنید!

دوره آموزش مسئول دفتر و منشی گری

 

 

پیشنهاد 2 :آموزش غیرحضوری (بسته آموزشی) >>> برای اطلاعات بیشتر، روی تصاویر پایین کلیک کنید.

 منشی -مسئول دفتر

آموزش تشریفات و آداب معاشرت

 

 

اگر می خواهید مرخصی بگیرید به نکات زیر توجه کنید!

-نکات قبل از درخواست مرخصی

 

 

چه زمانی در خواست مرخصی بکنم؟

اولین مورد در بحث در خواست مرخصی گرفتن این است که ما باید زمان گرفتن مرخصی را بدانیم. بدترین زمان برای گرفتن مرخصی روز اول هفته و روز آخر هفته می باشد چرا که اول هفته مدیر با کلی مشغله مواجه است و مطمئن باشید درصد موفقیت شما در مرخصی گرفتن بسیار کاهش پیدا خواهد. آخر هفته هم مدیر درگیر جمع کردن کارها و برنامه ریزی خود می باشد. بهترین زمان درخواست مرخصی ایام وسط هفته و چند روز زودتر اطلاع دادن به مدیر می باشد.

در وقت اضافه در خواست مرخصی نکنید!

موکول کردن به لحظات آخر باعث افزایش استرس در ما می‌شود مدیر را در شرایط بحرانی قرار می دهیم. بهترین زمان برای در خواست کردن مرخصی دو روز قبل از مرخصی می باشد. هر چقدر زودتر با مدیر در جریان بگذارید باعث می شود که خودتان و کارهایتان سبک تر شود و همچنین شما با آرامش به مرخصی می‌روید مثلاً مدیر قبل از مرخصی رفتن شما کار‌هایی که در غیاب شما باید انجام شود را به شما یاد آوری می کند و شما می توانید قبل از رفتن به مرخصی آن‌ها را انجام دهید و هم باعث آرامش خیال شما و هم مدیر شما خواهد شد.

در غیاب شما چه کسی مسئولیت برعهده گرفتن وظایف شماست؟

آیا به این فکر کرده اید که وقتی مرخصی می خواهید آیا کسی به عنوان جانشین شما هست که کارهایتان را انجام دهد؟ این مورد را همیشه قبل از رفتن به دفتر مدیر بررسی کنید.

درخواست کتبی

خیلی مواقع هست که مدیر دفترش شلوغ است یا اینکه سخت است درخواستمان را صورت حضوری به مدیر بدهیم در این صورت بهترین راه درخواست کتبی از مدیر برای مرخصی گرفتن است. با جملات محترمانه، کوتاه و استفاده از جملات دل نشین درخواست خود را بکنید ابتدا منافع شرکت را بیان کنید و سپس درخواست خود را ارائه دهید. همیشه دقت کنید که برگه شما تمیز و صاف و بدون چروک باشد بهترین برگه برای درخواست کردن را انتخاب کنیم.

 

یک نمونه نامه رسمی برای درخواست مرخص به شکل زیر می‌تواند نوشته شود.

جناب آقای …………………… رییس محترم ……….

موضوع: درخواست مرخصی

با سلام و احترام بدینوسیله به استحضار می رساند اینجانب آقای………… خانم ………………. با توجه بروز برخی مشکلات خانوادگی / تحصیلی / شخصی متقاضی استفاده از مرخصی به مدت …………. ماه از تاریخ …………………می باشم. خواهشمند است درصورت صلاحدید با توجه به نیاز مبرم و ضرورت موضوع برای اینجانب با تقاضای اینجانب موافقت و دستورات لازم را در این خصوص صادر فرمایید.

پیشاپیش از مساعدت و حسن اعتماد جنابعالی کمال تشکر را دارم.

 

تمرین کنید!

 

کلیه حرف ها و صحبت هایی که قرار است روبه روی مدیرتان بگویید را می توانید پیش همکارتان یا حتی جلوی آیینه و یا در ذهن خودتان مرور کنید .این کار باعث آمادگی بیشتر شما هنگام ورود به دفتر مدیر خواهد شد.

 

-نکات هنگام درخواست مرخصی

 

 

 

ابتدا یک موفقیت بگویید و سپس در خواست خود را بیان کنید.

قبل از درخواست مدیر را خوشحال کنید؛ یعنی اینکه اگر کار مفیدی انجام دادید، اگر خلاقیتی به کار برده اید، اگر وظایفتان را خیلی زود تمام کرده اید، یا اگر پیشنهاد جدیدی به شرکت رسیده است، یا اگر از مجموعه ما تشکر و قدردانی به عمل آمده است این را قبل از درخواست با مدیر یا مسئول خود در جریان بگذاریم و سپس به بیان کردن درخواست خود اقدام کنیم.

اول شرایط و منافع شرکت را در نظر بگیرید و سپس منافع خودتان

همیشه منافع شرکت باید ارجح تر از منافع شخصی ما باشد، یعنی وقتی مدیر ما به این موضوع پی ببرد که منافع شرکتش در خطر نمی افتد به راحتی با ما و درخواست ما همراه و موافقت خواهد کرد.

دروغگویی هرگز!

مطمئن باشید اگر بهانه شما خیلی حرفه ای هم باشد باز هم نمی توانید به مدیر خود دروغ بگویید و او بالأخره از این دروغگویی شما باخبر خواهد شد. قرار نیست که ما فقط برای یک‌بار مرخصی بگیریم پس همیشه صادقانه رفتار کنید تا با شما صادقانه رفتار کنند.

رعایت ادب و متانت

رعایت ادب یعنی اینکه مدیر ما خودش را با ما همراه کند، برخورد صریح و قاطعی نداشته باشیم، همیشه حد تعادل را حفظ کنیم مثلاً قرار نیست ما بر حسب اینکه کار خاصی انجام داده ایم این نکته را به مدیر بگوییم و نوعی توقع ایجاد کنیم، چراکه این عمل ما گرایش منفی مدیر را نسبت به ما افزایش پیدا می کند.

این تضمین که «همیشه در دسترس باشید»!

به مدیر خود قول بدهید که اگر به مشکلی هم برخوردند توانایی این را دارید که آن را در مرخصی هم انجام دهید؛ و همیشه این تضمین را به مدیر خود بدهید که من همیشه در دسترس خواهم بود.

حق انتخاب بدهید!

به این دو نوع درخواست زیر دقت کنید.

1: «آقای مدیر امکانش هست به بنده فردا رو مرخصی بدهید؟»

2: «آقای مدیر من فردا مرخصی میخوام»

در جمله اول ما به مدیر حق انتخاب دادیم و به جایگاه او احترام گذاشتیم در حالیکه در جمله دوم درخواست ما جنبه دستوری پیدا کرد و این باعث مقابله به مثل مدیر با ما خواهد شد. قطعاً جمله اول نتیجه مثبت تری نسبت به جمله دوم خواهد داشت!

نقش زبان بدن

زبان بدن ما در ایجاد تأثیر مثبت در مدیر ما نقش بسزایی دارد. تأثیر کف دست‌ها، تأثیر لبخند، تأثیر نگاه صمیمانه و ارتباط چشمی و نکات دیگر زبان بدن می تواند در موفقیت شما تأثیر بسیاری بگذارد. پیشنهاد می کنم برای اینکه کامل با مبحث زبان بدن آشنا بشویم به مقاله زبان بدن در منشیگری   مراجعه کنید. که توضیحات کاملی در این مورد خدمتتان ارائه کرده ایم.

 

نقش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اینکه ما بدون هیچ خجالت و ترسی درخواست خود را بیان کنیم پررو نباشیم  ولی باید اقتدار خود را حفظ کنیم.

 

 

-نکات بعد از درخواست 

 

منتظر جواب نه باشید!

 

همیشه این استرس درخواست کردن هست که ما را نابود می کند! بیایید این استرس را از بین ببریم یعنی همیشه آمادگی این را داشته باشیم که مدیر همین الان با درخواست ما مخالفت کرده است. اگر ما آمادگی این را داشته باشیم که جواب نه بشنویم سعی می کنیم که از قبل اقداماتی را انجام دهیم که مدیر مجاب شود که با درخواست ما موافقت کند در حالی که اگر بدون آمادگی درخواست کنیم اولاً قبل از درخواست هیچ تلاشی نکرده ایم و همچنین بعد از شنیدن این مسئله هم سر افکنده و ناراحت خواهیم شد.

 

 

تشکر و قدردانی فراموش نشود.

 

قطعا بعد ازدادن مرخصی تشکر خواهیم کرد،ولی ولی آیا تا به هنگام پاسخ منفی هم تشکر و قدردانی خود را کرده اید؟

وقتی ما تشکر و قدر دانی می کنیم یعنی اینکه برای تصمیم او احترام قائل شدیم و برایمان از ارزش بالایی برخوردارند پس همیشه تشکر و قدردانی را فراموش نکنیم و بعد از تشکر قول جبران این لطف مدیر را بدهید.

 

در دوره جامع آموزش منشی گری و مسئول دفتر به تمامی این نکات تکمیلی و عملی این ترفند ها اشاره خواهیم کرد! شما می توانید برای ثبت نام در این دوره آموزش منشی گری و مسئول دفتر VIP اینجا کلیک کنید.

و یا با شماره تلفن 02122445406 و09120561585 تماس بگیرید.

 

خلاصه اینکه:

 

 

برای اینکه بتوانید هم به هدف خود برسید و مرخصی بگیرید، هم باید شرایط خود و هم شرایط مدیرتان و هم شرایط سازمان را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

 

 

نویسنده:حسین شیردل

 

منبع: www.rahmand.com

 پیشنهاد ۱: آموزش حضوری (در محل کار شما و مجموئه ما _ تمام نقاط کشور) >>> همین حالا تماس بگیرید!

برای شرکت در دوره VIPآموزش منشی گری و مسئول دفتر اینجا کلیک کنید!

دوره منشی گری-مسئول دفتر

 

پیشنهاد 2 :آموزش غیرحضوری (بسته آموزشی) >>> برای اطلاعات بیشتر، روی تصاویر پایین کلیک کنید.

 منشی -مسئول دفتر

آموزش تشریفات و آداب معاشرت